Okullar

GCompris, sınıfta veya sınıf dışında alıştırmalar sağlayan bir e-öğrenme aracıdır. GNU Genel Kamu Lisansı altında dağıtılan bir Özgür Yazılım’dır. Birden çok platformda çalışır (GNU/Linux, macOS, Windows, Android) ve düşük kapasiteli bilgisayarlarda da kullanılabilir.

GCompris, dünyanın her bir yanındaki okullarda 20 yıldan beridir var ve ana pedagojik alanlardaki 150’den fazla etkinliği sunar. Bunlardan bazıları:

  • Bilgisayar kullanmayı öğrenme
  • Harfleri, sözcükleri ve sözcük kümelerini öğrenme etkinlikleriyle okuma pratiği
  • Saymayı, aritmetiği, ölçümleri ve yapbozları öğrenerek matematik yetkinliği kazanma
  • Dünyayı mantık, sanat ve müzik ile keşfetme
  • Bilim ve insanlığı deney, tarih ve coğrafyayı öğrenerek keşfetme
  • Masa oyunlarıyla stratejik düşünme yetisi kazanma

GCompris bir internet bağlantısı gerektirmez, hiçbir verinizi toplamaz ve AB’nin Genel Veri Koruma Regülasyonu ile tümüyle uyumludur.


1.0 sürümünden bu yana GCompris, eğitimcilerin her çocuğun becerisine göre etkinlik düzeyini seçmesine olanak tanır. Örneğin, çocukların sayıları alıştırmasını sağlayan bir etkinlik, daha yüksek ve daha zor sayıları daha sonraki bir aşamaya bırakarak hangi sayılarla çalışabileceklerini seçebilirsiniz. Ya da çocuğun resimleri kronolojik olarak sıralamak zorunda olduğu bir etkinlikte, yalnızca sayıları okuyabilen çocuklar için etkinliğe puan verebilir veya hem sayıları hem de sözcükleri okuyabilen çocuklar için etkinlikleri zorlaştırabilirsiniz.

dataset selection

Bu derecelendirme işlevi, öğrencilere matematik, dil, bilim ve beşeri bilimler uygulamaları için eğitim alıştırmaları önermenize olanak tanır. Ayrıca problem çözme becerilerini geliştirmek için stratejik oyunlar oynayabilecekler.


Sağlam bir pedagojik arka plan sağlamak için, GCompris etkinliklerinin düzeyleri, Fransızca öğretmenlerinin sınıfta ne öğretmesi gerektiğini tanımlayan Fransız ilkokul müfredatına dayanmaktadır.